השכרת במות לאירועים

יש דברים שכולנו מכירים, אך לא תמיד נשים לב אליהם. כולנו מכירים ואוהבים לצפות בהופעות, הצגות ומופעים שונים, ותמיד נקדיש תשומת לב לשחקן, לתלבושות, לטקסט ולעוד פרטים שנראים לנו חשובים. אחד הדברים שנעלמי מעינינו כאשר אנחנו חשובים על מופע או הצגה שראינו, הוא הנושא של עיצוב במות. הבמה ועיצובה, עליהם אחראית השכרת במות לאירועים הן אחד הדברים החשובים, בין אם מדובר על מופע או הצגה. הבמה מושכת אליה את מלוא תשומת הלב ומבלי שנבחין בכך היא ממלאה תפקיד משמעותי במיקוד תשומת הלב של הקהל.

 

ישנם סוגים שונים של במות ועיצוב הבמה מוכתב תמיד מסוג האירוע, המהות שלו, אופי החלל, גודל הבמה ומיקומה. במה יכולה להיות גבוהה כך שהצופים ירימו אליה את ראשם כדי לראות מה נעשה בה או נמוכה, כמו באמפיתאטרון רומי שכולנו מכירים ממקומות שונים בעולם ובארץ. באולמות התיאטרון הבמה בדרך כלל קטנה, ובמופעי חוצות נראה במות רחבות ידיים, גדולות ומסיביות שעליהן מותקן ציוד הגברה גדול, ותפאורה שתבלוט למרחק רב. באולמות התאטרון למשל עיצוב במות הוא תחום שלם שמהווה חלק בלתי נפרד מההצגה.

 

עיצוב הבמה מהווה אמצעי להעביר חלק מהעלילה ומכאן חשיבותו. אם בטלוויזיה או בקולנוע עומדים לרשות הבמאי אמצעים וויזואליים כמו עריכה, פלאשבקים ועוד, הרי שבתיאטרון על הבמאי להשתמש במרחב הקיים כדי ליצור את התחושות הללו. עיצוב נכון של הבמה מאפשר לבמאי ההצגה, יחד עם השחקנים, הטקסט, המוזיקה והתלבושות ליצור מרחב שייקח את הקהל למקום אחר ולזמן אחר. אין הכרח להעמיס בתפאורה ססגונית. לעתים דווקא במה ריקה עם מיעוט חפצים וחלוקה נכונה של המרחב עשויה ליצור את התחושה הזו.

 

התנועה של השחקנים במרחב המגודר במחסומים לאירועים ושימוש במעט אביזרים יכולים ליצור חלל קונקרטי שהקהל יתחבר אליו, גם בלי "לנקד" לקהל את כל פריטי המרחב הקונקרטיים. ניתן למשל ליצור ארמון, טירה או רחוב סואן גם ללא כל הכלים הקונקרטיים, אלא על ידי פרטים מרומזים, אביזרים שונים ובשילוב עם כל האפקטים הקיימים בתיאטרון. כך, עם הרבה דמיון ויצירתיות במה קטנה ואינטימית יכולה בהינף יד להפוך למרחב גדול ורחב ידיים. 

עיצוב במות

053-6113737​

02-6449994